شناسایی عوامل موثر بر رفتار خرید تفننی مشتریان محصولات صنایع غذایی در فروشگاه های بزرگ

گرایش مدیریت بازاریابی

معادلات ساختاری لذت بخش بودن خرید
اطلاعات پروپوزال
عنوان شناسایی عوامل موثر بر رفتار خرید تفننی مشتریان محصولات صنایع غذایی در فروشگاه های بزرگ مشهد
رشته و گرایشمدیریت بازاریابی
کلمات کلیدیویژگی های محصول,اجزای شناختی و عاطفی مصرف کننده,تاثیرات اجتماعی,خرید تفننی
روش تحقیقمعادلات ساختاری
نوع فایلword، تایپ شده و آماده
۶۰۰۰ تومان – پرداخت

خرید تفننی

این نوع خرید که آن را Impulse Baying یا خریدهای تفننی یا از دیدگاه روان شناسان «خرید های تکانه ای» می گویند، در حقیقت نوعی حالت ذهنی- روانی است که اکثریت انسان ها حداقل یک بار دچار این حالت شده اند. در این گونه خرید ها متاسفانه نارضایتی پس از خرید بسیار زیاد است و اکثریت خریدارانی که این گونه خرید کرده اند از خرید خود چندان راضی نیستند. در این نوع خریدها این حالت در ذهن متصور می شود که مصرف کنندگان همیشه براساس تصمیم گیری عقلایی و مدل AIDA (توجه- علاقه- تمایل و خرید) اقدام به خرید نمی کنند، بلکه تنها برای سرگرمی، خیال پردازی، هیجانات و احساس مبادرت به خرید کالاها وخدمات می کنند. اکثر تحقیقات روی این خرید ها، متمرکز بر جوانب موقعیتی موثر بر خرید تفننی شده است. برای مثال روک صاحب نظر بازاریابی، در فعالیت مقدماتی اش بنیاد اصلی خرید تفننی را کشف کرد و بعدها روی تاثیرات طبیعی موثر بر آن متمرکز شد. «روی» و «گاردنر» دو صاحب نظر دیگر در مورد تاثیر آن اثر روی خرید تفننی به آزمایش و مباحثه پرداختند. اخیرا خرید تفننی به عنوان یک متغیر تفاوت فردی مورد توجه قرار گرفته است که احتمالا روی افراد در موقعیت های گوناگون تاثیرگذار است.

اجزای شناختی و عاطفی مصرف کننده و خرید تفننی

افراد نسبت به هزینه کردن غیر قابل کنترل و آنی در خرید های تفننی ممکن است قضاوت هنجاری منفی ابراز کنند(روک و فیشر، ۱۹۹۵). بنابر این به دلیل ماهیت بدون برنامه و غیر قابل مهار خرید های تفننی، مصرف کنندگان ممکن است با وجود نیاز شدید سعی کنند تا از ظهور چنین رفتاری به دلیل تمایل برای اعتبار خود صرف نظر کنند و یا آن را مهار نمایند(هرمانکیوگلو و همکاران ۲۰۰۹). تاثیر اجتماعی در حوزه آسیب پذیری مصرف کنندگان نسبت به اثرگذاری بین فردی نشانگر دامنه تاثیرگذاری دیگران بر انتخاب های مصرفی فرد می باشد. آسیب پذیری مصرف کنندگان نسبت به اثرگذاری بین فردی با انواع رفتار های مصرف کنندگان به ویژه با رفتارهایی که در آنها وجود نداشت، مرتبط می باشند و با کنترل هیجانی با رهایی از احساسات منفی مانند مصرف سیگار و الکل ترکیب می شوند. مصرف کنندگان زمانی احساس ضرورت بیشتری برای خرید میکنند و احتمال انجام این کار در آنها افزایش پیدا میکند که عملکرد تفننی از نظر اجتماع، امری مناسب و منطقی باشد(روک و فیشر ۱۹۹۵).ماهیت این تاثیرات هنجاری بر رفتار خرید تفننی ممکن است وابسته به هنجار ها یا ارزش های گروه مرجع مانند والدین باشد، به عنوان مثال بسیاری ازوالدین می کوشند تا حس مسئولیت پذیری را در فرزندان خود القا کنند و در صورتی خرید تفننی را تقبیح می کنند که آن را امری افراطی و غیر معقولانه بدانند(ماتیلا و ویتز ۲۰۰۸).

ویژگی های محصول و خرید تفننی

بلنگر و همکارانش (۱۹۸۰) معتقد بودند که خرید تفننی نسبت به محصولات مختلف، متفاوت است. از نقطه نظر روانشناسی اجتماعی،احتمال خرید تفننی کالاهایی که تصویر ذهنی فرد از خود را منعکس می سازند، بیشتر است(دیتمار و همکارن ۱۹۹۶). علاوه بر این تمایل خرید احساسی مصرف کنندگان بر اساس طبقات مختلف محصولات، باهم فرق می کند(جونز و همکاران ۲۰۰۳). بر اساس نظر پاربوته(۲۰۰۵) قیمت محصول یکی از فاکتور های مهم در خرید تفننی است، به ویژه مشتریان تمایل دارند در زمان حراج و تخفیفات اقدام به خرید تفننی کنند. با این وجود نارسمان و همکاران(۱۹۹۶) معتقدند که خرید های تفننی چندان قیمت محور نیستند. همچنین، آزمایش محصول در زمان خرید تفننی مهم است. مشتریان تمایل دارند محصول را آزمایش و تست کنند، در این صورت معمولا منجر به خرید محصولی که تمایلی به خرید ان نداشتند، می شود(ویرویلیت ۲۰۰۹).

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *